איך להיות בחמלה גם כלפי עצמנו

בזמן האחרון יצא לי לבחון את המושג חמלה די מקרוב. חמלה, בהגדרה המילונית, היא רגש ומתבטאת בתחושה של השתתפות בסבל המלווה ברצון להקל או להפחית מן הסבל של האחר. עד כאן הכל ידוע. אבל משיחות שאני מקיימת עם אנשים, אני לומדת שרובנו טובים בלהיות בחמלה כלפי אחרים אבל לא ממש כלפי עצמנו.

לא להיות בחמלה כלפי עצמנו אומר להיות שיפוטיים כלפי עצמנו. זה לשבת לעצמנו על הראש על כמה לא הצלחנו וכמה לא עשינו וכמה לא הספקנו. אנחנו שיפוטיים כלפי עצמנו בעיקר כשאנחנו עורכים השוואות בינינו לבין אחרים מבלי לעצור לרגע כדי לשאול את עצמנו מה אנחנו באמת רוצים? מה מתאים לנו? באיזה לייפסטייל אנחנו רוצים לחיות? ואם אנחנו לא עסוקים בהשוואות עם אחרים אז אנחנו גם לא מקלים עם עצמנו בגלל כל מיני סטנדרטים שהצבנו לעצמנו, שכלל לא בטוח שמתאימים לנו.

הרשתות החברתיות אמנם מאפשרות לנו הצצה והשתתפות בחוויות של החברים והקולגות שלנו וגם ללמוד מהם הטרנדים האחרונים בעיסוק שלנו אבל הם גם מבלבלים אותנו כי הם מציגים בעיקר הצלחות, פאן ויופי, שזה בסדר גמור, אבל חשוב לזכור שלהיות בחמלה כלפי עצמנו זה לפעמים לרדת מהסחרחרה של הדרך בה אנחנו מתנהלים בחיים ולהסכים להביט על עצמנו מבחוץ. וכשאנחנו מאפשרים לעצמנו לראות את עצמנו מבחוץ, אנחנו עלולים לגלות תמונה פחות ורודה, גם אם זמנית.

את האפשרות של לראות את עצמנו מבחוץ אנחנו עושים באופן טבעי למדי כשאנחנו מְשַׂחֲקִים מִשְׂחָקִים למשל. אנחנו השחקנים שמפעילים את הדמות שלנו על לוח המשחק או על המסך במשחקי מחשב. אנחנו לא הדמויות על המגרש, אלא רק בוחרים את המהלכים והפעולות עבורן.

לפי אותה אנלוגיה, יש לנו את הפריווילגיה לעשות זום אאוט, להביט על עצמנו במבט על, לראות את התמונה הגדולה, להעריך, לבחון ואם צריך אז גם להיות בחמלה גדולה יותר כלפי עצמנו. רק כשאנחנו מביטים על עצמנו מבחוץ, כשכל לוח המשחק פרוש לפנינו, אנחנו יכולים ליהנות ולתכנן מהלכים ממקום הרמוני וזורם יותר ועם פחות שיפוטיות.

הנזיר הבודהיסטי המין סונין (שראיון איתו התפרסם בניו יורק טיימס) אומר שסלף קייר היא דרך מצוינת לתרגל חמלה כלפי עצמנו. הוא טוען שאמנם להיות טובים לאחרים נחשבת בעינינו למעלה טובה, אבל כדאי שלא לשכוח שיש לנו קודם כל אחריות להיות טובים לעצמנו.

הוא מציע חמישה צעדים כמתנת חמלה לעצמנו:

נשימה

התחילו בלקיחת נשימה עמוקה. היו מודעים לנשימה שלכם. בהתחלה הנשימות יהיו קצרות ולא כל כך עמוקות. אך ככל שנתאמן, הנשימות יהפכו להיות עמוקות יותר. תרגלו מספר פעמים ביום. תרגולי הנשימות מאפשרים להמין סונין להיות מרוכז ורגוע יותר בכל פעולה שהוא עושה.

קבלה

הדרך לחמלה מתחילה בקבלה, של עצמנו, של הרגשות שלנו וגם את אי השלמות של החיים. כשאנחנו מתייחסים לרגשות השליליים שלנו כאל בעיה ומנסים להתעלם מהם, אנחנו רק מחריפים את המאבק. בהתאמה, כשאנחנו מקבלים אותם, המח שלנו מפסיק להילחם ופתאום אנחנו חווים שקט.

כתיבה

כיתבו על הדברים המכבידים עליכם בחיים ואת כל המשימות שאתם צריכים לעשות. במקום להסתובב עם המשא הזה בלב או בראש, אנחנו יכולים לראות אותו על הדף, שחור על גבי לבן. המטרה היא להשאיר את הבעיות על הנייר וללכת לישון. בבוקר, הוא מציע לבחור מהרשימה את המשימה הקלה ביותר לביצוע. ברגע שסיימנו את משימה אחת, קל להמשיך באלה שבאות אחריה.

שיחה

סונין מציע לא להקל ראש בערך שיכולה להיות לשיחה משמעותית על הוול בינג הכללי שלנו. הוא מציע להזמין לקפה חבר או מישהו אחר שאנחנו יכולים לסמוך עליו. מישהו שלא יהיה שיפוטי כלפינו. שיחה כזו יכולה לאפשר לנו לשמוע את עצמנו. לפעמים נדע בעצמנו מה לעשות ולפעמים נצטרך לשמוע את עצתו של מי שמאזין לנו.

הליכה

אחת הדרכים הקלות לשמור על עצמנו היא לצאת להליכה. הליכה בלבד יכולה לנקות את הראש וליצור מרחב בינינו לבין גורמי הסטרס בחיינו. כשאנחנו הולכים, האנרגיה הפיזית שלנו משתנה ובמקום להריץ את הסרט של עצמנו בראש שוב ושוב, אנחנו יכולים להביט בטבע ולקבל ממנו השראה. הליכה בטבע מאפשרת לנו לראות דברים אחרת ולעתים קרובות הסטרס שנמצא כלוא בגוף, משתחרר מעצמו.

אולי זה החורף שגורם לרבים מאיתנו להוריד הילוך ולהשתבלל, להתכנס ולבחון דברים באופן אחר ואם צריך, אז גם להיות בחמלה כלפי עצמנו.

כולנו זקוקים לה.

זיכרו בcompassion יש גם תשוקה. לעצמנו.

XO,

מרינה

פעם בשבועיים אני שולחת פוסט חדש לנרשמות שלי, מזמינה אותך להירשם לבלוג ולקבל את הפוסטים האחרונים
אודותי
IMG_8491.JPG
תודה שאת קוראת אותי, אני מרינה, נושמת, מאמינה וחיה חיים של SELF CARE. עוד עלי. 
בואי ניפגש במייל 
הפוסטים שהכי אהבתן
בואו נשמור על קשר:
  • Instagram Social Icon
  • Facebook Basic Square
פוסטים אחרונים
מה זה SELF CARE?