איך לשאול את הילדים על היום שהיה

״איך היה היום בגן?״ רובנו לא עומדים בפני שאילת השאלה הזו כשאנחנו פוגשים את העוללים שלנו או אף את אלה הגדולים יותר. יש הורים שעוד לפני שהם מקבלים תשובה, שואלים שאלה נוספת: ״כייף?״ השאלות האלה לא משאירות מקום לתשובה ארוכה יותר מ״כן״, ״בסדר״ או ״כייף״. אם התשובה הזו מספקת אתכם, אל תתפלאו אם בבוא היום, הרבה שנים אחרי, שהם לא ישתפו אתכם מיוזמתם, בחויות אחרות שלהם, כמו עם מי הם יוצאים, מה הם לומדים בבית הספר, מה הם מרגישים או מי מציק להם או חלילה אף מתעלל בהם.

כדי לקבל מהם תשובות מעניינות יותר עלינו לגלות התעניינות אמיתית. זו תגיע לא כשנשאל שאלות שהתשובה עליהן היא ״כן״, ״לא״, ״כייף״ או ״בסדר״. התעניינות אמיתית היא כשאנחנו שואלים שאלות של ״מה״ ״איך״ או ״איך אפשר אחרת?״ שאלות כאלה מאותתות לילדים שאנחנו באמת סקרנים ומתעניינים בהם ולא עושים כאילו. כשנשאל שאלות מהסוג הזה, הם יבינו שאנחנו רוצים לשמוע על החויה שלהם ממקום מתעניין וכנה ורוב הסיכויים שהם יעשו זאת בהתלהבות ובהתרגשות.

התגובה של ההורים כשהם שומעים מה הילד שלהם מספר היא מאוד קריטית. ראשית, תחליטו שאתם מאזינים בשקט ובסבלנות. גם אם היתה לילד שלכם חויה טובה וכייפית, אל תמהרו להגיב ב״יופי״, ״איזה כייף״. אתם רוצים לאפשר להם להמשיך ולשתף. נצלו את התשובה לשאילת שאלה נוספת כמו ״איך הרגשת עם זה״, ״מה היה לך הכי כייף בזה?״, אפשר גם כמובן לשקף להם את מה ששמעתם ולומר להם משהו כמו ״אני רואה שאת/ה ממש שמחים היום באופן מיוחד זה ממש כייף. זה בטוח מאחר שאת/ה כזה/ו ילד/ה מ-ד-ה-י-ם/ה!״ אני באופן אישי לא מתחברת למילים כמו ״נסיך/נסיכה של אמא או של אבא״. מילים כאלה משדרות להם בדיוק את מה שהם מכירים מהסיפורים. (״כולם עושים את מה שאני רוצה כי אמא אמרה שאני נסיך או מלך״). אם אתם לא משדרים להם את היותכם מלכים או מלכות של הממלכה שלכם, אין סיבה שהם יהיו נסיכים ונסיכות. שהרי אלה קיימים רק באגדות.

יהיו ימים בהם הם יחזרו מהגן או מבית הספר במצב רוח ירוד ואתם לא תצטרכו לשאול אותם איך היה היום בגן כדי לדעת שזה לא היה ממש כייף. כאן נדרש מכם איפוק. זה מאוד קשה לראות את הילד שלנו פגוע. נסו לנהוג בדיוק כמו כשאתם שומעים שהחויה היתה נהדרת. הפעם, המשיכו לשאול שאלות ענייניות של ״מה קרה? ומה קרה אח״כ?״ תאמרו להם כי אתם רואים שממש קשה להם ושזה מעליב/לא נעים או כל מילה אחרת שאתם רוצים להשתמש בה בהקשר הזה. דברו על מה הם מרגישים ותשאלו אותם מה הם היו רוצים שיקרה. נסו לא להתרגז ולהיפגע בשביל הילד שלכם ואם אתם חייבים, אל תראו להם את זה. הם לא צריכים את ההזדהות שלכם כשאתם רגוזים או כועסים אלא אמפטים בלבד. אין קושי שאי אפשר לפתור ואתם, כשתהיו רגועים יותר, תחשבו על פתרון ורק אז תשתפו את הילד במה אתם חושבים שכדאי לעשות. כדאי גם לומר להם שקשה לכם לחשוב עכשיו בבהירות וכשתהיו פנויים לחשוב על כך, תהיה לכם תשובה.

חשוב מאוד לתת את הדעת על מתי אנחנו משוחחים עם הילדים שלנו. קשה מאוד ליצור שיחה אמיתית וכנה, כזו שהילד ישמח לשתף איתכם פעולה לגביה כשהוא או היא עייפים, רוגזים או חסרי מנוחה. אם זו לא שיחה דחופה, נסו לנצל את ימי סוף השבוע לשיחה כזו, או את השעות בהם הם מרוכזים במשחק בניה או יושבים באמבטיה למשחק או אפילו בשעת ארוחת הערב המשותפת. חיתוך משותף של ירקות לסלט יכול להיות מגניב כשאנחנו גם מדברים על דברים מעבר למה צריך לתקתק לקראת ארוחת הערב.

כלל חשוב שכדאי לזכור הוא שילד לא ישתף וירגיש נח לספר מהחויות שלו אלא אם אנחנו גם עושים זאת. אפשר לעשות את זה בכל גיל וברמת הבנה המתאימה לילד. ספרו להם על היום שלכם בעבודה. אם הוא היה נהדר, ספרו להם מה היה שם ואיך אתם מרגישים עם זה. אם היתה לכם חויה לא נעימה במהלך היום, שתפו אותם גם בזה ואיך הרגשתם. הם גם ירצו לדעת איך פתרתם את הבעיה. כדאי להבין שמעצם השיתוף, אתם יוצרים קרקע יציבה ובריאה לניהול דיאלוגים טובים ונעימים וגם טובים פחות, העיקר שמדברים. כך הילדים לומדים איך מתנהלים בסיטואציות שונות וגם איך נכון לפתור בעיות. המשפחה היא מיקרוקוסמוס של העולם בחוץ ובידינו, ההורים, הכלים איך לעזור להם להתנהל בו נכון.

הנה דוגמה ל5 שאלות שתוכלו לשאול כדי ליצור דיאלוג אמיתי עם הילדים:

 1. במה אתה גאה היום?

 2. ממה הכי נהנית היום/השבוע?

 3. מה למדת על (שם של חבר או חברה)?

 4. נסה לחשוב למי עזרת היום ואיך עשית זאת?

 5. אם הייתה לך אפשרות לבחור את הפעילויות למחר, מה היית רוצה ללמוד? לשחק?

הנה דוגמה ל5 שאלות שתוכלו לשאול את הילדים אחרי חויה לא נעימה:

 1. איך לדעתך החבר שלך הרגיש?

 2. איך חברים יכולים לעזור יותר זה לזה?

 3. מה היה קורה אם היית משתף/משתפת אותו בהרגשתך?

 4. מה תרצה לעשות מחר בנושא?

 5. איך אתה יכול לעזור לעצמך כשאתה מרגיש כעס או רוגז?

כדאי לזכור שאלה הן רק הצעות. מה שחשוב הוא לשמור על כבודם של הילדים. לרגע אל תפסיקו להעריך אותם ולבייש אותם רק בגלל הדרך בה הם פעלו. נסו להבין מה היה שם ואיך אפשר לעשות יותר טוב בפעם הבאה. תנו להם את האופציה לבחור ואל תשתמשו בחויות שלכם מהילדות כדי לעצב את החויות שלהם כיום. תהיו מעצימים עבורם ופעלו ממקום של כבוד להם ולסביבה שלהם.

מאחלת לכם המון רגעי שמחה משותפים,

מרינה

פעם בשבועיים אני שולחת פוסט חדש לנרשמות שלי, מזמינה אותך להירשם לבלוג ולקבל את הפוסטים האחרונים
אודותי
IMG_8491.JPG
תודה שאת קוראת אותי, אני מרינה, נושמת, מאמינה וחיה חיים של SELF CARE. עוד עלי. 
בואי ניפגש במייל 
הפוסטים שהכי אהבתן
בואו נשמור על קשר:
 • Instagram Social Icon
 • Facebook Basic Square
פוסטים אחרונים
מה זה SELF CARE?